Biblioteka szkolna w czasach zarazy - DZIENNIK CZYTELNIKA

Jaka jest sytuacja, wszyscy wiedzą.
Biblioteka zamknięta razem z książkami, a bibliotekarze w domu.

Oczywiście pracujemy - będziemy tworzyć materiały do lekcji bibliotecznych, planować konkursy, happeningi, zadania, wykonywać karty pracy. Jednak największy był dylemat, jak na odległość pracować z czytelnikiem.

Postanowiłyśmy zachęcić dzieci i młodzież do przeszukania swoich domowych bibliotek (oraz zasobów internetowych) i poprosić ich, by w "czasach zarazy" jak najwięcej czytali. Stworzyłyśmy karty, które czytelnicy mogą wydrukować i spiąć, tak by postał dziennik czytelnika. A w nim wrażenia z przeczytanych książek, krótki opis bohaterów, rysunki, elementy świata przedstawionego.

W poniedziałek nasi czytelnicy dostaną wiadomość:

Drogi Czytelniku!

Masz teraz niezwykłą okazję, by przeczytać wiele interesujących pozycji książkowych. Niestety - z wiadomych przyczyn - nie wypożyczysz ich w naszej szkolnej bibliotece. Jednak zachęcamy Cię, byś przejrzał swoją domową biblioteczkę i zasoby internetowe - na pewno znajdziesz coś dla siebie :)

A może skusisz się na prowadzenie "Dziennika czytelnika"? Wysyłamy Ci w załączniku dwie pomocnicze karty. Jedna z nich to strona tytułowa. Umieść tam swoje imię, nazwisko i klasę. Kolejna karta jest to pomysł na notatki z przeczytanej książki - możesz tam zapisywać informacje o bohaterach, miejscu akcji, najciekawszych przygodach. Jest też miejsce na Twoją opinię o lekturze. Tę kartkę możesz wydrukować wiele razy, ponieważ zakładamy, że przeczytanych książek będzie więcej niż jedna!
Oczywiście reszta należy do Ciebie. Wymyśl jak "zmontować" dziennik. Zepniesz go spinaczem? Zszyjesz? Włożysz kartki do skoroszytu? W koszulki? 
Co jeszcze dołączysz do dziennika? Może dodatkowe obrazki inspirowane lekturą? Może ciekawostki o autorze spisane na dodatkowych kartkach? Wycinki z gazet nawiązujące do przeczytanych książek? Opowiadania na ich podstawie? Opisy postaci? "Wywiady" z bohaterami?

Na pewno masz wiele wspaniałych pomysłów! Koniecznie je wykorzystaj! Pisz, rysuj, ale przede wszystkim czytaj! A po powrocie (oby szybkim!) do szkoły koniecznie pokaż nam swój dziennik! Będziemy czekać :)

Życzymy zdrowia i pasjonujących lektur!

Do miłego zobaczenia!



Co myślicie o tym pomyśle?

Dużo zdrowia!

Justyna i Monika

Komentarze

  1. Gratuluję, pomysł rewelacyjny. Podziwiam kreatywność autorek pomysłu. A czy można się wzorowac na tej inicjatywie? Proponuję też, zeby dzieci dzieliły się wrazeniami z książek, ktore pożyczyły z biblioteki szkolnej przed zamknięciem szkoły. A może należało by stworzyć bazę propozycji pracy z czytelnikiem on-line dla bibliotekarzy szkolnych na ten czas?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej można się inspirować :) Taki cel tego bloga. Jednocześnie dziękujemy za wszystkie sugestie i pomysły! Baza przydałaby się nam bibliotekarzom na pewno! Może na padlecie?

      Usuń
  2. Świetny pomysł. Z przyjemnością skorzystam z niego. <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratuluję pomysłu, czy ja też mogę z niego skorzystać??

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy pomysł. Gratuluję inwencji twórczej

    OdpowiedzUsuń
  5. Pomysł jest fantastyczny. Prosze o zgodę na skorzystanie.
    Pozdrawiam ciepło

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można śmiało się częstować! :) Pozdrawiamy!

      Usuń
  6. Pomysł ciekawy. Karty świetne. Czy mogę skorzystać w swojej szkole?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

To samo inaczej. SYNONIMY. Lekcja także do wysłania (odpowiedzi, prezentacje, karty pracy)