WAKELET - nasza miłość! Krótki przewodnik cz. 1

 

WAKELET

– wirtualna biblioteka

Wakelet jest stosunkowo nowym narzędziem internetowym, które niedawno obchodziło pierwszy rok istnienia w polskiej przestrzeni wirtualnej. To nieocenione miejsce do gromadzenia, przechowywania i porządkowania zasobów cyfrowych. Znajdziemy tam również materiały na lekcje, którymi dzielą się nauczyciele, również bibliotekarze. Sprawdzi się także jako przestrzeń do współpracy między nauczycielami i uczniami w dowolnych konfiguracjach. Niektórzy porównują Wakelet z Padletem, w naszej jednak ocenie ten pierwszy daje dużo większe możliwości.

Jak zacząć?

Założenie konta jest proste: wystarczy podać adres e-mail (bez konieczności weryfikacji) i wpisać nazwę. Wakelet poprosi nas również o wybór grupy charakteryzującej naszą pracę – na liście jest oczywiście bibliotekarz! Jest to informacja do celów statystycznych.

Po założeniu konta warto przejść do ustawień profilu, by go spersonalizować. W tym celu klikamy ikonkę w prawym górnym rogu.



Po wybraniu opcji EDYTUJ PROFIL możemy zmienić nazwę, ustawić zdjęcie profilowe, wybrać tło, dodać linki np. bibliotecznego bloga czy strony szkoły, biblioteki. Istnieje również możliwość określenia SEKCJI, w których będziemy gromadzić nasze zasoby. Gdy pojawią się pierwsze kolekcje, można je będzie przypisać do poszczególnych kategorii.

Warto dodać, że początkujący użytkownik może liczyć na pomocne instrukcje ze strony programu, które podpowiadają kolejne kroki.

Zakładanie kolekcji

Kolekcja to swoisty folder, w którym gromadzimy informacje na określony temat, np. lekcja biblioteczna na temat historii książki, zaległości biblioteczne klas 1-3, instrumenty w orkiestrze symfonicznej. Każdy dodany do kolekcji plik nazywany jest ZAKŁADKĄ. Może to być tekst, link, film, zdjęcie, plik pdf itd.

Aby założyć kolekcję, należy kliknąć UTWÓRZ KOLEKCJĘ, a następnie nadać jej nazwę, wprowadzić krótki opis i ustawić okładkę, która ją graficznie wyróżni. Dodawanie plików – zakładek jest banalnie proste: wystarczy kliknąć zielony plusik i wybrać typ załączanego pliku spośród wielu opcji:

- link – kopiujemy i wklejamy w okienko;

- tekst – prosty intuicyjny edytor, daje także możliwość dodawania ukrytego linku; warte polecenia jest stosowanie nagłówków (H1, H2), co daje kontrolę nad przejrzystym układem;

- obraz – zdjęcie z zasobów własnych na urządzeniu lub z bogatej biblioteki Wakelet;

- zakładka – wybierając spośród wcześniej dodanych plików, możemy je przypisać do nowej kolekcji jednym kliknięciem;

- pdf – po dodaniu pliku mamy także możliwość edytowania obrazu i opisu;

- film – w programie Flipgrid możemy nagrać film czy stworzyć animację, dodając je bezpośrednio do kolekcji;

- pobranie plików bezpośrednio z Twittera, serwisu YouTube czy wirtualnego dysku (OneDrive, Google).

WAŻNE: Wszystkie działania zatwierdzamy przyciskiem GOTOWE. 



Koło zębate po lewej stronie pozwala na dodanie tła, a także zdecydowanie o tym, czy nasza kolekcja może być kopiowana lub edytowana przez innych użytkowników – ale to temat na odrębny wpis.

Układ i widoczność kolekcji

Przycisk EDYTUJ KOLEKCJĘ umożliwia także wybranie sposobu prezentacji zasobów. Do wyboru mamy następujące układy: widok medialny – sprawdzi się w scenariuszu lub cyklu lekcji; widok siatki, widok kompaktowy oraz widok inspiracji – wart do rozważenia przy prezentacji zdjęć czy prac plastycznych uczniów.

W trybie edycji istnieje także możliwość zmiany kolejności zasobów w kolekcji – przesuwania, przerzucania na sam dół czy górę. Możemy też szybko zmienić ich układ, korzystając z przycisku  ŁATWEJ ZMIANY KOLEJNOŚĆI, warto jednak pamiętać o tym, że działa on tylko w widokach: medialnym, kompaktowym i siatki.

Na górze strony można także zdecydować o widoczności kolekcji dla innych użytkowników Wakelet. Kolekcja prywatna będzie niewidoczna dla nikogo poza nami, kolekcja nieupubliczniona nie pokaże się w wyszukiwarce, ale każdy, kto otrzyma wygenerowany link lub kod, będzie mógł ją obejrzeć czy edytować (to także zależy od nas). Możemy też upublicznić kolekcję, tak by była widoczna i dostępna dla każdego.

Sezamie, otwórz się!

Nawet jeżeli nie zamierzamy zakładać własnych kolekcji, warto przejrzeć i skorzystać z tych już istniejących. Na górnym pasku znajduje się okno WYSZUKAJ (z lupką J), które służy do odkrywania treści upublicznionych przez innych użytkowników.



Wystarczy wpisać interesujące nas hasło i korzystać do woli z bogactwa zasobów. Kolekcje udostępnione z możliwością kopiowania i edycji możemy zapisać na własnym koncie i dostosować do naszych potrzeb.

Dlaczego Wakelet?

Po pierwsze: jest całkowicie za darmo i po polsku.

Po drugie: nie ma ograniczeń co do liczby tworzonych kolekcji, co ma miejsce w przypadku platformy Padlet, która w wersji darmowej proponuje jedynie trzy wirtualne tablice.

Po trzecie: nie istnieją także ograniczenia w wielkości dodawanych plików, a przynajmniej do tej pory na taką trudność nie natrafiłyśmy.

Po czwarte: co bardzo ważne, jest czytelny, przejrzysty i atrakcyjny wizualnie.

To zaledwie zarys możliwości supernarzędzia, jakim jest Wakelet. Społeczność użytkowników stale się rozwija, a my wciąż odkrywamy w nim coś nowego.

Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy Was do korzystania z Wakelet!

Pozdrawiamy - Justyna i Monika

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

To samo inaczej. SYNONIMY. Lekcja także do wysłania (odpowiedzi, prezentacje, karty pracy)