WAKELET - zróbmy to razem! Platforma współpracy

 

WAKELET

– zróbmy to razem!

W poprzednim artykule pisałyśmy o tym, jak wykonać najprostsze działania w Wakelet – założyć kolekcję, dodać pliki, ustawić profil czy wyszukać interesujące nas materiały. Dziś chciałybyśmy skupić się na innych możliwościach tego genialnego – wciąż jeszcze mało popularnego narzędzia. Podpowiemy, jak używać Wakelet do współpracy, np. między bibliotekarzem i uczniami oraz jak wykorzystać kolekcje Wakeletowe na bibliotecznym blogu czy stronie szkoły.

Razem lepiej!

Wakelet daje kilka możliwości na podzielenie się kolekcjami: pozwala je udostępnić innym użytkownikom, osadzić na stronie szkoły, przesłać w postaci pliku pdf z aktywnymi linkami, udostępnić do skopiowania czy zaprosić do współpracy.

Gotową kolekcję można po prostu udostępnić do przeglądania. W tym celu klikamy w ikonkę strzałki (zdjęcie nr 1) i w otwierającym się okienku wybieramy interesującą nas opcję (zdjęcie nr 2) np. link lub kod QR. 

Istnieje też możliwość wygodnego udostępnienia materiałów na Facebooku albo Twitterze oraz może mniej popularnych Remind czy Reddit. Niezwykle przydatna w szkole jest opcja bezpośredniego umieszczenia zasobów w Google Class Room czy Microsoft Teams – a zatem przygotowane na Wakelet materiały do lekcji trafiają wprost do uczniów. Możemy od razu utworzyć zadanie, ustawić punkty, podać instrukcje, ustalić termin wykonania.
Wygodne jest również osadzanie kolekcji na stronach internetowych, np. blogów czy www szkoły. Wystarczy wygenerować kod osadzania i skopiowany wysłać administratorowi strony - on będzie wiedział, co z tym uczynić ;). Nie jest to jednak trudne zadanie: jeśli sami chcemy osadzić kolekcję np. na naszym bibliotecznym blogu, dokonujemy tego jednym kliknięciem – wklejamy w tworzonym poście wygenerowany kod i kolekcja osadzona! Pamiętajmy jednak, że musimy to zrobić w widoku HTML.
Zachęcamy także do ciekawej możliwości, jaką jest wygenerowanie naszej kolekcji w postaci PDF. Co ważne, wszystkie linki w tekście pozostaną aktywne i można śmiało w nie klikać.

Wakelet sprawdza się świetnie jako pole współpracy (zdjęcie nr 3)

Jeśli chcemy wspólnie tworzyć (np. z uczniami czy nauczycielami) jakąś kolekcję, mamy trzy możliwości wysłania zaproszenia (zdjęcie nr 4): poprzez link, kod (który wpisuje na stronie głównej niezarejestrowany użytkownik) oraz wiadomość e-mailową. Istotna uwaga: osoby zaproszone mogą jedynie dodawać własne pliki, nie mają wpływu na kolejność czy wygląd całej kolekcji, nie mogą też usuwać plików innych (chyba że otrzymają od nas uprawnienia administratora).

Co ważne, nawet osoba spoza społeczności Wakelet dzięki zaproszeniu może tworzyć własne minikolekcje w ramach wspólnego działania. Służy do tego ikonka z plusikiem (zdjęcie nr 5). 

Ta forma daje uczniom spore pole do popisu i wprowadza ład, gdy np. mają do przygotowania kilka zadań w ramach jednego projektu.

Istnieją jeszcze dwie ważne opcje. Pierwszą z nich jest udostępnienie do kopiowania, kiedy chcemy umożliwić innym osobom korzystanie z naszej kolekcji i jej modyfikowanie na własne potrzeby, bez ingerencji w naszą wersję. Druga to zaproszenie do edycji, co polecamy tylko w przypadku zaufanych współpracowników, dajemy im bowiem pełen dostęp do wszystkich funkcji i uprawnień w zarządzaniu kolekcją. W obu przypadkach decyzję podejmujemy przy użyciu koła zębatego, znajdującego się po lewej stronie w trybie edycji kolekcji (zdjęcie nr 6).

Dobrze mieć wtyczkę!

Wtyczka to idealne rozwiązanie na etapie gromadzenia materiałów. Można ją zainstalować w przeglądarkach Chrome, Edge i Firefox. Jak to zrobić? Pokażemy na przykładzie tej pierwszej (zdjęcie nr 7). 

Korzystając z wyszukiwarki na stronie Chrome Web Store odnajdujemy Wakelet, instalujemy wtyczkę (zdjęcie nr 7a), dodajemy ją do paska przeglądarki i gotowe! Pamiętajmy, by podczas instalacji wybrać opcję „zachowaj moją stronę startową”, jeśli nie chcemy, by Wakelet zastąpił nasz dotychczasowy wybór.

Teraz podczas przeglądania zasobów internetowych możemy je bezpośrednio umieścić w istniejącej lub nowo utworzonej kolekcji albo dodać jako zakładkę. Wystarczy kliknąć w ikonkę rozszerzenia (zdjęcie nr 8).



Jak wykorzystywać Wakelet w pracy biblioteki?

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich pomysłów na to, jak wykorzystać Wakelet w pracy bibliotekarza, ale podzielimy się niektórymi z nich.

To nieocenione narzędzie gromadzenia potrzebnych nam materiałów do przeróżnych zadań. My na przykład przechowujemy w kolekcjach materiały na gazetki, scenariusze lekcji bibliotecznych, pomysły do zrealizowania „na później”.

Wakelet jest też świetnym miejscem na przeprowadzenie projektów czytelniczych, sprawdził się nam zwłaszcza w czasie pandemii. Wygodnie podpina się na nim materiały filmowe, więc umieszczałyśmy nasze nagrania zachęcające do czytania książek potrzebnych w projektach, ogłaszałyśmy tematy konkursowe, podpinałyśmy potrzebne materiały. Oczywiście sprawdził się także jako miejsce publikacji prac uczniowskich, np. plastycznych: uczniowie, podpinając prace, współtworzyli galerie ilustracji do książek, facebookowych profili postaci literackich czy wizerunków czworonożnych bohaterów ulubionych lektur.

Wakelet można wykorzystać także do współpracy między nauczycielami. Posłuży jako forma swoistego newslettera bibliotecznego, gdzie publikuje się: najnowsze wydarzenia, ogłoszenia. Łatwo taki newsletter wysłać w postaci linku, kodu QR czy po prostu dodać bezpośrednio w Teams.

Wygodnie tworzy się również w grupowej kolekcji zasoby w ramach prac zespołów przedmiotowych. My w ten sposób pracujemy w naszym mini – dwuosobowym bibliotecznym zespole J Ze spraw bardzo praktycznych: zdarzało się nam nawet wykorzystać Wakelet podczas czasowych problemów z Librusem, stworzyć kolekcję plików z zaległościami klas (linki udostępniałyśmy wychowawcom).

Jeśli bibliotekarz jest jednocześnie opiekunem gazetki szkolnej, to Wakelet może być miejscem gromadzenia artykułów, fotografii, pomysłów, a nawet cyfrową formą gazety.

 

Jesteśmy przekonane, że każdy, kto zasmakuje w możliwościach Wakelet, zakocha się w nim tak , jak my!

Polecamy!


Justyna i Monika

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

To samo inaczej. SYNONIMY. Lekcja także do wysłania (odpowiedzi, prezentacje, karty pracy)