GAMIFIKACJA W BIBLIOTECE!


Nareszcie! Nadszedł nowy rok szkolny i mogłyśmy w końcu uruchomić nasz, misternie przygotowany od ponad pół roku, plan na zgamifikowanie działań biblioteki w kwestii promocji czytelnictwa.

Ale po kolei, bo może nie każdy spotkał się z pojęciem gamifikacji? My osobiście zetknęłyśmy się z nim pierwszy raz na targach edukacyjnych w Poznaniu półtora roku temu.

Zatem - najpierw mała definicja:


Tak jak pisałyśmy wcześniej -  olśnieniem były dla nas targi edukacyjne 2020 i wystąpienie doktora Wojciecha Glaca💓 Od razu wiedziałyśmy, że spróbujemy!

Najpierw były próby drobne, wręcz "prymitywne", bo tylko częściowo opierały się na strategiach stosowanych w grywalizacji, ale ponieważ chwyciły (i to jak chwyciły!), wiedziałyśmy, że warto porwać się na coś większego.

Zaczęło się od podjęcia akcji Biblioteki w Szkole - bilet powrotny do biblioteki. Czytelnicy szaleli! Zatem w maju ruszyłyśmy z własnym pomysłem - historycznym projektem "Trzy kroki w przeszłość", pisałyśmy o nim TU. Sprawdził się równie doskonale :)

Jeszcze wiosną tego roku zdecydowałyśmy się na stworzenie gry online na platformie MamBoGram, z zamiarem uruchomienia jej w tym roku szkolnym. Postanowiłyśmy, jak pilne uczennice, spełnić wszystkie zalecenia pana Wojtka - dobrać właściwą fabułę, opracować rangi, odznaki... Nie korzystałyśmy z tych proponowanych przez program, a przygotowałyśmy je same w Canvie.




W naszej gamifikacji zamierzałyśmy wykorzystać motywy detektywistyczne i zmobilizować czytelników do przeczytania 10 książek w semestrze, w tym większości... przez nas wybranych przez nas. Tak, tym razem zależy nam, żeby przeczytali pewne pozycje, na których nam zależy. Do tego trzeba jeszcze wykonać pięć zadań i jest szansa na zyskanie tytułu "członka loży zaczytanych detektywów". Nasza gamifikacja trwa całe pierwsze półrocze.

Jakie będą efekty? Zobaczymy!

Jeśli macie ochotę, zajrzyjcie do naszej gry :) Jest przygotowana dla uczniów klas 4-8.

BIBLIOTECZNE BIURO ZACZYTANYCH DETEKTYWÓW



O wersji dla klas 1-3, niebawem!


Miłego dnia!

Justyna i Monika






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

To samo inaczej. SYNONIMY. Lekcja także do wysłania (odpowiedzi, prezentacje, karty pracy)