Zawsze, gdy ruszysz przed siebie, spotka cię coś ciekawego - spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim

 



 „Afryka Kazika” – tę książkę zna chyba każde dziecko w Polsce, ale dzięki spotkaniu z jej autorem – panem Łukaszem Wierzbickim, stała się nam ona jeszcze bliższa i otworzyła drzwi do krainy spełnionych marzeń. Cała twórczość pana Łukasza jest bowiem pełna postaci z krwi i kości, bohaterów z prawdziwego zdarzenia, którzy odkryli swe marzenia, mieli plan na ich realizację oraz chęć działania. Te trzy składniki sprawiły, że nierealne stało się rzeczywiste. 3 listopada br. nadszedł wreszcie długo wyczekiwany przez nas wszystkich moment. Naszą szkołę odwiedził pan Łukasz Wierzbicki, autor nie tylko „Afryki Kazika”, ale także innych uwielbianych przez dzieci książek takich jak:  „Ocean to pikuś”, „Machiną przez Chiny” czy „Dziadek i niedźwiadek”.

Nasze spotkanie było planowane od dawna i naprawdę wszyscy nie mogliśmy się go doczekać. Uczniowie klas trzecich (to oni uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pisarza) już od kilku tygodni zapoznawali się z twórczością autora. Nie ma w naszej szkole żadnego trzecioklasisty, który nie przeczytałby choć jednej pozycji napisanej przez pana Łukasza! Dzieci przystroiły także na tę wyjątkową okoliczność sale, przygotowały laurki z podziękowaniami dla pisarza, a gdy zbliżała się godzina jego przyjazdu, niecierpliwie wyglądały przez okno. Nareszcie! Na parkingu szkolnym pojawiła się sylwetka pana Wierzbickiego, który zmierzał w kierunku budynku, dźwigając ciężkie torby i walizki. Za chwilę miała odbyć się wyczekiwana przez wszystkich lekcja!

Podczas zajęć autor opowiedział nam o swojej drodze do pisarstwa, o ludziach, dzięki którym pojawiały się inspiracje do kolejnych książek. Zwrócił naszą uwagę na to, że w realizacji marzeń ważna jest praca, że nic nie staje się samo i że każdy krok naprzód to początek wielkiej przygody, okazja do poznawania nowych ludzi i miejsc. Pisarz podkreślał wielokrotnie, że jego bohaterów cechowała pasja życia, wytrwałość, odwaga oraz patriotyzm widoczny w listach pełnych tęsknoty za krajem. Tytułowy Kazik zawsze przedstawiał się jako Polak, a na jego łodzi podczas żeglugi rzeką Zambezi powiewała polska bandera. Pan Łukasz zaznaczył również, że choć wielu bohaterów jego książek nie ma już z nami, żyją oni dzięki obecności na kartach powieści.

Czas szybko mijał, ale wystarczyło go na pamiątkowe zdjęcia i oczywiście autografy oraz dedykacje w książkach. Warto podkreślić, że chociaż spotkanie autorskie było przewidziane tylko dla klas trzecich, nasz gość spełnił również marzenie uczniów klasy 2e, którzy bardzo chcieli poznać pisarza. Pan Wierzbicki postanowił odwiedzić młodych czytelników w ich sali, gdzie opowiadał o ich ulubionej „Afryce Kazika” i podpisywał książki.

Trudno o ciekawiej poprowadzone zajęcia, pełne emocji, opowieści, wspaniałych zdjęć, a nawet przerażających dźwięków. Pan Łukasz wie, jak sprawić, by młodzi czytelnicy słuchali go z zapartym tchem.

Ukoronowaniem tego niezwykłego dnia był videowywiad, którego udzielił pisarz paniom z biblioteki. Film podzielimy się w następnym wpisie!

Pozdrawiamy

Justyna i Monika



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

To samo inaczej. SYNONIMY. Lekcja także do wysłania (odpowiedzi, prezentacje, karty pracy)