🔏 ESCAPE ROOM w Google Forms? O, TAK! 🔐


Formularze Google są  popularne w szkole, korzystamy z nich przede wszystkim do przeprowadzania  ankiet, zapisów na wydarzenia czy testów dla uczniów. Stosunkowo mało znaną możliwością wykorzystania formularzy jest tworzenie w nich escape roomów. 

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że w porównaniu z innymi narzędziami (jak np. Genial.ly. MamBoGram) pokój zagadek w Google Forms wypada słabo.

Minusy?

👉uboższa szata graficzna

👉węższy zakres możliwości podpinania zadań

👉lekka schematyczność


Ale, naszym zdaniem formularze mają także nieocenione zalety!


Ważne plusy:

👉łatwość konstruowania

👉możliwość automatycznego zebrania danych graczy, którzy ukończyli zabawę.


Naszym zdaniem WARTO!


Kilka uwag zebranych z naszych doświadczeń:

 👍 Nasz escape room będziemy opierać na SEKCJACH, w których umieścimy zadania, będziemy rozwijać fabułę, podawać ważne informacje i wskazówki.

·         👍 Formularz daje  nam co prawda możliwość ustawienia pytań z różnymi opcjami odpowiedzi (np. lista rozwijana, wielokrotny wybór itd.) ale w pokoju zagadek korzystamy zazwyczaj z dwóch  opcji: „jednokrotny wybór” oraz „krótka odpowiedź” z weryfikacją poprawności. Te warianty umożliwiają przejście do kolejnej sekcji po podaniu „ustawionej” przez nas prawidłowej odpowiedzi.

·         👍 Kiedy rozwiązanie zagadki ogranicza się do wyboru jednej prawidłowej odpowiedzi, należy w „wymaganiach” zaznaczyć „przejdź do sekcji w oparciu o odpowiedź”. Przy nieprawidłowych odpowiedziach trzeba ustawić opcję „prześlij formularz”, co sprawi, że kolejny etap gry będzie niedostępny. Przy odpowiedzi właściwej zaznaczamy jeden z wariantów „przejdź do następnej sekcji” lub „przejdź do sekcji [nazwa]”. Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować opcji jednokrotnego wyboru zbyt często w tym samym pokoju zagadek, ponieważ uczeń ma możliwość ponownego zaznaczenia innej odpowiedzi i może przejść escape room, „strzelając”. Radzimy częściej stosować konieczność wpisania odgadniętego kodu liczbowego czy wyrazu, czyli przygotowania pytań wymagających krótkiej odpowiedzi.

·         👍  Należy pamiętać, że w przypadku pytań otwartych („krótka odpowiedź”) będzie miało znaczenie, czy uczeń zastosuje w odpowiedzi wielkie czy małe litery. Wystarczy już przy pytaniu jasno określić, jakich liter ma użyć gracz. Najlepiej sprawdzi się tu zapis złożony w całości z wielkich liter. W przypadku haseł literowych sprawdza się najlepiej ustawienie wariantów „wyrażenie regularne” oraz „pasujące wyniki wyszukiwania” – uczeń będzie wtedy musiał wpisać dokładnie takie wyrażenie, jakie ustawimy we wzorcu.



·        👍 Warto skorzystać także z możliwości dodania filmu do escape roomu, co niewątpliwie wpłynie na jego atrakcyjność. Film (musi być zamieszczony na kanale YouTube) można też wykorzystać jako sposób na dodanie pliku audio (będzie to po prostu plik dźwiękowy z przygotowaną planszą).

·        👍 Ciekawą opcją na dodanie podpowiedzi dla ucznia, będzie umieszczenie jej w polu „niestandardowy tekst błędu”. Wówczas sugestia wyświetli się graczowi po wpisaniu nieprawidłowej odpowiedzi. „Koła ratunkowe” możemy rzucać również w formie linków, ale należy liczyć się z tym, że otwarcie nowego okna w telefonie może wyrzucić ucznia z gry.




·        👍 Polecamy zilustrowanie zadań zdjęciami czy rysunkami. Przygotowanie ich np. w generatorze czy w programie graficznym umożliwia wprowadzenie elementów rozpoznawalnych w grupie docelowej (klasie, szkole), a przez to ich indywidualizację. W naszych escape roomach korzystamy z doskonale znanej i lubianej Canvy, ale można podpiąć każdy plik graficzny, a zatem dołączyć do gry co tylko nam się zamarzy: kodowanki, wiadomości pisane przy pomocy pisma lustrzanego, list powstały z liter wyciętych z gazet, tekst ukryty w tablicy okulistycznej…

·      👍  Ostatnia sekcja powinna zawierać miejsce na wpisanie danych graczy, którym udało się rozwiązać wszystkie zagadki i opuścić escape room. Pozostanie już tylko wydrukowanie listy zwycięzców i rozdanie nagród 😀 (choć, jak mówią znawcy, już sama zabawa jest wystarczającą nagrodą!). 


      Tworzycie escape roomy w formularzach Google?

      Pozdrawiamy! Justyna i Monika

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zadania dla najmłodszych!