馃悰馃悢Cz艂owiek w 艣wiecie bez poezji jest tylko elementem 艂a艅cucha pokarmowego (K. Jung) cz. 1 Tytu艂em wst臋pu 馃悰馃悢

Nasza wybitna noblistka Wis艂awa Szymborska pisa艂a, 偶e niekt贸rzy lubi膮 poezj臋. Szybko jednak prostowa艂a swoje s艂owa, dodaj膮c, 偶e niekt贸rzy, czyli nie wszyscy, nawet nie wi臋kszo艣膰 wszystkich, ale mniejszo艣膰1.

Czy napisa艂a prawd臋? I czy s艂owa te dotycz膮 wsp贸艂czesnej m艂odzie偶y? Odpowied藕 jest oczywista. Mia艂a racj臋! Si臋gamy do najbardziej wiarygodnego 藕r贸d艂a, czyli do samych uczni贸w. Z przeprowadzonego badania ankietowego w naszej szkole jasno wynika, 偶e uczniowie nie lubi膮 poezji, do tego przyzna艂o si臋 a偶 84% ankietowanych. Co wi臋cej, 90% doda艂o te偶, 偶e w og贸le nie czyta wierszy poza obowi膮zkowymi w szkole. Czy owa „mniejszo艣膰 wszystkich” nie wydaje si臋 zatrwa偶aj膮ca??? A mo偶e uczniowie naszej szko艂y s膮 wyj膮tkowi? Postanowi艂y艣my to sprawdzi膰. Zajrza艂y艣my na fora internetowe. Z wypowiedzi internaut贸w wynika, 偶e wi臋kszo艣膰 z nich poezji NIE LUBI, woli matematyk臋 od wierszy i je偶eli jeszcze w og贸le czyta, to utwory epickie2.

Powiedzmy sobie szczerze: nawet je艣li m艂odzi wypo偶yczaj膮, niecierpliwie czekaj膮 na ksi膮偶k臋, czytaj膮 - NIE CZYTAJ膭 POEZJI.

Straszne, co?

Dlaczego tak si臋 dzieje? Sk膮d taka niech臋膰 do poezji? Powod贸w jest wiele.  jako g艂贸wne przyczyny swojej antypatii wskazywali: „wiersze s膮 nudne, nieciekawe”( 30%), „lekcje na temat poezji s膮 ma艂o interesuj膮ce”(28%), „poezja jest trudna” (17%), „w moim domu te偶 jej nikt nie czyta”(15%), „m贸wi o sprawach, kt贸re mnie nie dotycz膮” (10%). Jak 艂atwo zauwa偶y膰, niestety wi臋kszo艣膰 odpowiedzi w jaki艣 spos贸b obwinia szko艂臋, polonist贸w i bibliotekarzy. Lekcje o liryce nie s膮 ciekawe, nie potrafimy zainteresowa膰 uczni贸w poezj膮. Internauci twierdz膮 podobnie, wi臋kszo艣膰 z nich win膮 za brak zainteresowania poezj膮 obarcza swoich nauczycieli j臋zyka polskiego. Olala pisze „w szkole nadal pokutuje s艂ynne „co poeta mia艂 na my艣li””, Smutny: „Winna jest szko艂a, brak wyboru, schemat i... wi臋kszo艣膰 czytanych wierszy jednak mi do gustu nie przypad艂a”, Martissimo: „Polonistka twierdzi, 偶e ka偶dy mo偶e mie膰 w艂asn膮 interpretacj臋, ale nie przyjmuje ich do wiadomo艣ci” oraz „”na polskim jak kto艣 powie co艣 innego ni偶 w scenariuszu lekcji, to jest 藕le”. Podobnie twierdzi Bortnowski, kt贸ry wytyka polonistom wszechobecn膮 heurez臋 i narzucanie wniosk贸w3. Czy偶by艣my jako nauczyciele byli a偶 tak beznadziejni? Zniech臋camy uczni贸w do poezji, podajemy im w艂asn膮 lub ksi膮偶kow膮 interpretacj臋, uczymy schematycznie, „pod testy i now膮 matur臋”?

A mo偶e w og贸le nie warto zajmowa膰 si臋 poezj膮? Po co w dzisiejszym 艣wiecie zaganianym, zapracowanym, w 艣wiecie pod znakiem post臋pu technicznego czyta膰 wiersze? „Szkoda na to cennego czasu” pisze jeden z moich uczni贸w. „To be艂kot” twierdzi internauta. Warto?

Jeden z dyskutant贸w na forum4 pisze jednak: „Ufam, 偶e jest sens w refleksji poetyckiej, zastanowieniu nad tym, dok膮d zmierzamy ulepszaj膮c swoje komputery, kupuj膮c mieszkania, domy, coraz lepsze samochody..., buduj膮c cywilizacj臋 zag艂ady osobowo艣ci, wszechujednolicenia i internetowej samotno艣ci. Nasze dzieci nie b臋d膮 z tym szcz臋艣liwe i kiedy艣 (mo偶e jeszcze za naszego 偶ycia) 艣wiat rozbije si臋 o znak Stop, bynajmniej nie ze wzgl臋du na technologiczne bariery. Co b臋dzie odpowiedzi膮 na zagubienie? Mo偶e wi臋c warto "traci膰 czas na wiersze".”

Nie mo偶emy wyrzuci膰 poezji ze szko艂y. To jedna z niewielu szans dla wsp贸艂czesnych ludzi, by zastanowi膰 si臋 nad sob膮, nad w艂asnym wn臋trzem, by poszukiwa膰 odpowiedzi na wa偶ne pytania. By膰 mo偶e m艂ody cz艂owiek nie b臋dzie ju偶 mia艂 innej okazji, by stawia膰 sobie filozoficzne pytania.

Poezja jest znakiem trwania kultury poszukuj膮cej pi臋kna, kultury, kt贸ra wyrasta z filozofii i teologii, trudnych przecie偶 dla przeci臋tnego cz艂owieka dyscyplin i kt贸ra dociera z tym teologicznym i filozoficznym przes艂aniem "pod strzechy" w postaci poezji.5

Jak zainteresowa膰 uczni贸w poezj膮? Ws艂uchujemy si臋 w wypowiedzi m艂odzie偶y i si臋gamy najpierw do ich pomys艂贸w. Co m贸wi膮 ci, dla kt贸rych liryka jeszcze co艣 znaczy? Co w niej ceni膮?

  • „Oddaje moje uczucia” (uczennica 15 lat).

  • „Lubi臋 艣piewa膰 wiersze” (uczennica 14 lat),je艣li jako poezj臋 potraktujesz teksty piosenek to na pewno oka偶e si臋, 偶e j膮 nie tylko znasz, ale i lubisz”(Syrenka).

  • „Niekt贸re wiersze maj膮 dobre przes艂anie” (ucze艅 15 lat).

  • „Zgadzam si臋 z Twardowskim, 偶e wiersze ucz膮 nazywa膰 prze偶ycia po imieniu, wychowuj膮 uczucia ludzi, podpowiadaj膮 cz艂owiekowi nazwy; przez wiersze mo偶na zobaczy膰 wszystko od nowa” (Sarencia).

  • „Sama pisz臋 wiersze, kocham poezj臋” (uczennica 15 lat).

  • „W poezji zachwyca mnie w艂a艣nie to, 偶e w tak niewielu s艂owach mo偶na tak wiele uczu膰 pomie艣ci膰” (Jakozak).

O ulubionych poetach:
  • „Miron Bia艂oszewski to dla mnie geniusz”(Witkacewicz),

  • Grochowiak to wspania艂y artysta pisz膮cy fenomenalne wiersze. Mimo, 偶e umar艂 27 lat temu, dla mnie wci膮偶 偶yje i b臋dzie 偶y艂 wiecznie. Jest bliski memu sercu, wiele nas 艂膮czy. Ja te偶 jestem buntowniczk膮 i trudno mi czasem zgodzi膰 si臋 na 艣wiat taki, jaki jest. Grochowiak jest cudotw贸rc膮, bo dzi臋ki niemu zn贸w zacz臋艂am czyta膰 wiersze! Za to mu dzi臋kuj臋. Jego utwory naprawd臋 warto przeczyta膰. Ten poeta jest mi bardzo bliski – i mnie, i jego „powo艂a艂 Pan na bunt”6.

  • o Szymborskiej: „ceni臋 j膮 za przestrze艅 we mnie(...) , cebul臋 w cebuliczno艣ci, za ziemskie orzeszki, za sarn臋 w nienapisanym lesie”(Czajka),

  • o Twardowskim: „cudowne wiersze, g艂臋bokie, pe艂ne wa偶nych s艂贸w i zwrot贸w, warto艣ciowe przyk艂ady”(Sarencia)7.

Mo偶e wi臋c warto skorzysta膰 z pomys艂贸w samych uczni贸w i spr贸bowa膰 to wykorzysta膰?  Oto propozycje:

  • podsuwa膰 czytelnikom teksty piosenek m艂odzie偶owych, uczniowie interesuj膮 si臋 muzyk膮, mo偶e warto pokaza膰 im, 偶e to TE呕 poezja,

  • pokazywa膰 m艂odzie偶y poet贸w im bliskich,

  • pokazywa膰 poet贸w „innych”, kt贸rzy zostaj膮 w pami臋ci (Bia艂oszewski, Grochowiak, Wojaczek),

  • przeprowadzi膰 warsztaty poetyckie, na kt贸rych m艂odzie偶 sama pisze (buduje metafory, tworzy wiersze)

  • zorganizowa膰 zaj臋cia biblioteczne o poezji, dobiera膰 ciekawe metody, niech te zaj臋cia nie kojarz膮 si臋 z nud膮,

  • pokaza膰 wiersze, kt贸re m贸wi膮 o tym, co uczniowie sami czuj膮 i prze偶ywaj膮.




Postanowi艂y艣my po raz kolejny (mamy ju偶 do艣wiadczenia z promowaniem poezji na koncie, ale... jako艣 sporo czasu min臋艂o...) dzia艂a膰!

Chcecie pos艂ucha膰? Zaczerpn膮膰 pomys艂y?

Pozdrawiamy
Justyna i Monika

1 Wis艂awa Szymborska Niekt贸rzy lubi膮 poezj臋 w: Koniec i pocz膮tek, Pozna艅 1996.

2 Opinie internat贸w z forum www.biblionetka.pl.

3 Por. Stanis艂aw Bortnowski Jak uczy膰 poezji i Scenariusze p贸艂wariackie, czyli poezja wsp贸艂czesna w szkole.

4 Wypowied藕 S艂awomira Mrugowskiego (www.aknant.telvinet.pl).

5 Stanis艂aw Krajski Ratujmy poezj臋. Notatki o kulturze w: Nasz Dziennik, dost臋pne te偶 na: www.krajski.com.

6 Fragment wypracowania jednej z naszych uczennic.

7 Z opinii dyskutant贸w www.biblionetka.pl oraz badania przeprowadzonego w naszej szkole.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narz臋dzia TiK cz. 1 Poka偶 to oryginalnie! - GENERATORY NAPIS脫W i TEKST脫W.

Mi臋dzy nami krzy偶贸wkami - krzy偶贸wki powt贸rkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

To samo inaczej. SYNONIMY. Lekcja tak偶e do wys艂ania (odpowiedzi, prezentacje, karty pracy)