馃帹馃帺Daj drugie 偶ycie gin膮cym zawodom! Animacja poklatkowa przy wykorzystaniu ilustracji ksi膮偶kowych 馃帹馃帺
Pobierz link
Facebook
X
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
-
Wizyta greckich i w艂oskich uczni贸w w naszej szkole sta艂a si臋 okazj膮 do przygotowania bibliotecznych warsztat贸w, kt贸re pozwoli艂y na integracj臋 naszych go艣ci z polskimi gospodarzami.
Tym razem wyb贸r pad艂 na do艣膰 nietypowy temat. Postanowili艣my da膰 drugie 偶ycie... gin膮cym zawodom. Niekt贸re, cho膰by szewc czy krawiec, jeszcze nam towarzysz膮, ale inne, takie jak prz膮dka, zdun, kowal, praczka czy latarnik, w zasadzie odesz艂y w zapomnienie.
Ale jak to zrobi膰 w jaki艣 interesuj膮cy spos贸b? I jak po艂膮czy膰 to z literatur膮? Prezentujemy pomys艂 naszego autorstwa - naszym zdaniem bardzo fajny! 馃榿
O呕YWIAMY GIN膭CE ZAWODY
1. Krok pierwszy: Wyszukaj w ksi膮偶kach ilustracje przedstawiaj膮ce zapomniane i odchodz膮ce w cie艅 zawody: bednarz, m艂ynarz, pasterz, kominiarz. Zeskanuj ilustracje i wydrukuj w kolorze.
Nie masz ochoty? Pomo偶emy Ci nasz膮 kolekcj膮! 馃榿
2. Krok drugi: Uczestnik贸w podziel na grupy (3-5-osobowe). Przygotuj materia艂y: kartki, no偶yczki, przybory do pisania i rysowania, a tak偶e jaki艣 rodzaj t艂a, kt贸rym przykryjesz stoliki do pracy (nasze stoliki s膮 kolorowe, wi臋c jest to konieczne) - u nas by艂y to kartki z flipcharta.
3. Krok trzeci: W tabletach lub telefonach odnajd藕 i pobierz bezp艂atn膮 aplikacj臋 STOP MOTION STUDIO - banalnie prosty program do wykonania animacji poklatkowej.
4. Krok czwarty: Je艣li mo偶esz, przygotuj dla uczestnik贸w przyk艂adowy film wykonany t膮 technik膮, mo偶esz skorzysta膰 z naszych:
5. Krok pi膮ty: Ka偶dej grupie przydziel materia艂y oraz tablet (mog膮 pracowa膰 na telefonie, wystarczy jeden na grup臋), naucz ich podstawowych funkcji programu, wystarcz膮 im tak naprawd臋 3-4 przyciski, by przygotowa膰 film:
du偶y+ otwiera nowy projekt
czerwony przycisk s艂u偶y do wykonywania zdj臋膰
tr贸jk膮cik pozwala na odtworzenie filmiku
po klikni臋ciu na zdj臋cie ukazuje si臋 ma艂e menu, dzi臋ki kt贸remu mo偶na dokona膰 edycji (np. usun膮膰 zdj臋cie, na kt贸rym pozosta艂y palce ucznia - to najcz臋stszy problem 馃榿 )
Dobrze jest pokaza膰 dzieciom na pocz膮tku, jak wygl膮da gotowy efekt (film) oraz jak wykona膰 tak膮 animacj臋. My najcz臋艣ciej pokazujemy na przyk艂adzie przesuwania jakiego艣 prostego przedmiotu (d艂ugopis, no偶yczki, ksi膮偶ka...), wykonujemy dos艂ownie kilka zdj臋膰 i uruchamiamy film. To wystarczy. Radz膮 sobie tak偶e ma艂e dzieci (edukacja wczesnoszkolna).
6. Krok sz贸sty: Rozdaj ilustracje (mo偶e niech sobie wybior膮?) i popro艣 o wykonanie prostej animacji, kt贸ra o偶ywi obrazek. Zasady: mo偶na rysowa膰, pisa膰, wycina膰, dodawa膰 inne elementy itd.
7. Krok si贸dmy: Pobierz gotowy film. Zrobisz to, wychodz膮c z trybu edycji. Przyci艣nij na sw贸j projekt, pojawi si臋 menu - eksportuj film. Gotowe.
Z naszego do艣wiadczenia:
1. Trzeba uczuli膰 dzieci, 偶e zdj臋膰 musi by膰 sporo (na pewno nie sze艣膰 czy dziesi臋膰!), przynajmniej ze 30.
2. Zwracamy uwag臋 na zabieranie paluszk贸w z obiektywu przed wykonaniem zdj臋cia.
3. Dodawanie d藕wi臋ku polecamy wykona膰 w innym programie, cho膰by ze 艣rodowiska Windows. My akurat korzystamy z Movavi Video Suite, tam te偶 dodajemy napisy - ale te akurat bez problemu wykonacie w aplikacji.
Dzi艣 chcemy Wam zaprezentowa膰 kilka miejsc w sieci, kt贸re pozwalaj膮 w b艂yskawiczny spos贸b stworzy膰 ciekawe napisy, a nawet ca艂e teksty. Pismo z liter wyci臋tych z gazet? Pismo lustrzane? Napis na pasku w TVP? Prosz臋 bardzo! 馃槂 Ale... po co? A cho膰by po to, by w ciekawy spos贸b poda膰 temat lekcji, zaskoczy膰 i przyci膮gn膮膰 czym艣 czytelnika (a to wa偶ne!). Niekt贸re z generator贸w pomog膮 tak偶e w prosty spos贸b stworzy膰 zadanie do wykorzystania w "pokoju zagadek" (escape room). No to ruszamy :) TYPO Z POLONY Ciekawy generator tworz膮cy kr贸tki napis (np. logo s艂owne) z zasob贸w Polony (literki wyci臋te z gazet). Wpisujemy w okienko i klikamy. Je艣li chcemy pobra膰, nale偶y klikn膮膰 "podziel si臋" - i dopiero wtedy zapisujemy (w innym wypadku pobierzemy pojedyncze litery - co te偶 mo偶e si臋 przyda膰 馃槉). Mo偶na ze spokojem stosowa膰 polskie znaki. Je艣li chcemy z "wyci臋tych liter" u艂o偶y膰 d艂u偶szy tekst (艣wietne jako wiadomo艣膰 dla uczni贸w w pokoju zagadek, co pokazywa艂y...
Czasami proste pomys艂y sprawdzaj膮 si臋 najlepiej... Kole偶anka z sieci (Agnieszko, dzi臋kuj臋!) przypomnia艂a nam o... krzy偶贸wkach. W szale艅stwie genial.ly i rysowania kart pracy zapomnia艂y艣my o tak prostym i jednocze艣nie atrakcyjnym dla ucznia narz臋dziu. Jest zatem okazja, by podzieli膰 si臋 z Wami naszymi dwoma ulubionymi generatorami krzy偶贸wek. Nie b臋dzie to dla wielu z Was 偶adne odkrycie, ale - uwierzcie na s艂owo - dla nas w pa藕dzierniku 2019 by艂o! Do tej pory kre艣li艂y艣my krzy偶贸wki w Wordzie i na kartkach, a odkrycie generator贸w zdecydowanie u艂atwi艂o nam prac臋. I nie jeste艣my jedyne! na szkoleniach, kt贸re prowadzimy, zawsze znajdzie si臋 nauczyciel, kt贸ry jeszcze generator贸w nie odkry艂. Dzi艣 pierwszy GENERATOR do tworzenia krzy偶贸wek bez has艂a. Zalety? - prosty w obs艂udze, - po polsku, - intuicyjny, - z dobrze przygotowan膮 instrukcj膮, - nie trzeba zak艂ada膰 konta, - mo偶na pobra膰 krzy偶贸wk臋 w pdf lub jako obraz, - proponuje podpowiedzi do hase艂 (nie korzystamy :) ), - mo偶na...
Ju偶 niebawem Mi臋dzynarodowy Dzie艅 J臋zyka Ojczystego (u nas b臋dzie to tydzie艅). Skupiamy si臋 zatem na przygotowaniu zada艅, kt贸re b臋d膮 promowa膰 polsk膮 literatur臋 i uczy膰 poprawnego j臋zyka polskiego. Wkr贸tce poka偶emy, co planujemy dla klas IV-VIII, ale na razie przygotowa艂y艣my zadania dla klas I-III - by艂o to najwi臋ksze wyzwanie, bo dopiero od niedawna pracujemy z "maluchami". Specyfika szko艂y (osobny budynek dla edukacji wczesnoszkolnej) sprawia, 偶e my bibliotekarze osobi艣cie nie b臋dziemy w stanie przeprowadzi膰 z dzie膰mi zaplanowanych dzia艂a艅. Postawi艂y艣my zatem na zadania, kt贸re - przygotowane przez nas - b臋d膮 mog艂y by膰 bez problemu uruchomione przez wychowawc贸w w salach lekcyjnych. 5 dni 艣wi臋towania - 5 zada艅 (w tym 4 interaktywne) DZIE艃 PIERWSZY - Po艂膮cz s艂owa w poprawne tytu艂y. TYTU艁Y DZIE艃 DRUGI - Przeczytaj wylosowany wierszyk 艂ami膮cy j臋zyk. WIERSZYKI 艁AMI膭CE J臉ZYKI DZIE艃 TRZECI - Rozwi膮偶 anagramy bohater贸w swoich lektur. BOHATEROWIE-ANAGRAMY DZIE艃...
Komentarze
Prze艣lij komentarz