💻📚✨Kochamy Wikipedię! Dlaczego? Bo sami ją tworzymy!💻📚✨

W bibliotece „Centrum Wszystkiego” nie tylko wypożyczamy książki i prowadzimy warsztaty – my też tworzymy wiedzę! I to dosłownie – bo z ogromną radością i dumą współtworzymy największą internetową encyklopedię świata – Wikipedię!

biblioteka + Wikipedia = wiedza dla wszystkich 💡

Od kilku lat z zapałem redagujemy, poprawiamy i uzupełniamy hasła na Wikipedii. Tworzymy też całkiem nowe artykuły, zwłaszcza te, które dotyczą literatury, pisarzy, kultury i naszej małej ojczyzny – Suchego Lasu. A co najważniejsze – nie robimy tego sami!

Wikipedia z uczniami? Tak, proszę!

W naszym projekcie aktywnie uczestniczą uczniowie naszej szkoły To oni często jako pierwsi wyłapują, czego jeszcze brakuje na Wikipedii i ochoczo zabierają się do tworzenia i redagowania treści. Pod naszym okiem uczą się nie tylko pracy z tekstem, ale też weryfikowania źródeł, poprawnej redakcji i odpowiedzialności za słowo. I nie ma co ukrywać – robią to coraz lepiej!

A kto stoi za klawiaturą?

To my – panie z biblioteki! W świecie Wikipedii możecie nas spotkać jako PaniJuti oraz amoyablu. Pod tymi nickami dodajemy nowe hasła, poprawiamy istniejące i czuwamy nad jakością treści. Często w duecie – bo co dwie bibliotekarki, to nie jedna!



Przykłady? Już podajemy!

Dzięki nam powstało m.in. hasło o pisarce Katarzynie Gacek – mistrzyni kryminałów i literatury młodzieżowej czy o legendarnym gawędziarzu z Podhala – Zwyrtale.

Stworzyłyśmy także artykuły o osobach, które nas inspirują – takich jak Natalia de Barbaro, psycholożka, poetka i autorka bestsellerów, czy Rafał Fronia, himalaista, pisarz i człowiek gór.

Nie zapominamy też o lokalnych tematach – uzupełniamy informacje o Suchym Lesie, naszej gminie i miejscowości, oraz o wszystkim, co z nią związane – zwłaszcza rozbudowaliśmy sekcję EDUKACJA.

Najbliższa jest nam promocja czytelnictwa i to właśnie w tej tematyce powstaje najwięcej naszych haseł:

Dodałyśmy sekcję PROMOCJA CZYTELNICTWA w haśle: czytelnictwo.

Naszymi hasłami są także m.in.: żywa okładka, lapbook, sleeveface, sketchnoting, Bibliotekarz Roku.

Dlaczego to robimy?

Bo wierzymy, że wiedza powinna być dostępna dla wszystkich. Wikipedia to narzędzie, z którego codziennie korzystają miliony osób – i mamy realny wpływ na to, jakie informacje tam znajdą. Możliwość rozwijania tej platformy to dla nas nie tylko misja, ale i ogromna frajda!




📣 Jeśli chcesz do nas dołączyć – niezależnie od wieku – zapraszamy! Wspólne edytowanie Wikipedii to nie tylko nauka, ale i sposób na zostawienie po sobie śladu w globalnym świecie wiedzy.

Bo w Centrum Wszystkiego naprawdę dzieje się wszystko. Nawet Wikipedia! 🌍✍️



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

NOBLIŚCI - BIBLIOTECZNY ESCAPE ROOM - idealny na jedną godzinę tradycyjnej lekcji bibliotecznej, ale możliwy także jako "zdalny pokój zagadek" :)