Ciekawe narzędzia TiK cz. 2 MALUJEMY KODY QR! Narzędzie idealne do escape room i nie tylko

Pierwsza część dotycząca narzędzi TiK cieszyła się dużą popularnością, czas zatem na kolejną :) Dziś jedno, ale bardzo łatwe i ciekawe narzędzie.
Malowany kod QR, w którym można ukryć zadania.


Fantastyczna sprawa z tymi kodami QR malowanymi 😊😊 Są po prostu wymarzone do pokojów zagadek. My pokazywałyśmy wykorzystanie tych kodów w TYM bibliotecznym escape roomie.

Na czym to polega? Zanim uczeń zeskanuje kod i  dowie się, co się w nim kryje - musi kod uzyskać - uzupełnić puste pola (zamalować je na czarno). Skąd ma wiedzieć, które pola ma zamalować? Można ukryć pod (ponumerowanymi) polami np. pytania. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie odpowiedzi typu: "prawda" i "fałsz". Dla przykładu, uczeń musi zamalować tylko te pola, których numery oznaczają zdania prawdziwe.

Aby wygenerować kod, klikamy w link:





Jak skorzystać z tej strony i pozyskać kod? Barierą może być język niemiecki, ale naprawdę sprawa jest bardzo prosta i trwa może ze 20 sekund.

1. Wybieramy pomarańczowy środkowy kafelek "OR-CODE erstellen". Klikamy.

2. Otwiera nam się proste okienko. Teraz decydujemy, co ma się ukazać na sam koniec, gdy uczeń uzupełni kod i go zeskanuje.
a) Czy to ma być jakiś tekst, np. hasło, zadanie, litera albo cyfra (część szyfru)? Jeśli tak - wykorzystujemy DRUGIE białe pole (text) i wpisujemy to, co czytelnik odczyta na końcu zadania.
b)Jeśli jednak chcemy, aby zeskanowany kod przeniósł ucznia gdzieś, na jakąś stronę albo do  kolejnego zadania (np. w LearningApps czy Wordwallu), wybieramy PIERWSZE białe pole zaczynające się od "http://" i tam wklejamy tam odpowiedni link.

3.Gdy decyzję mamy za sobą, możemy generować kod. Klikamy CODE ZUM AUSMALEN ERSELLEN i... w zasadzie to wszystko. Pod spodem widzimy dwa kody - jeden z białym środkiem do uzupełnienia, a drugi gotowy - ściąga dla nas :)



Zwróćcie uwagę na numerki - kod pusty wypełniony jest cyferkami - trochę na zasadzie "ukrytego obrazka" czy kodowanego pixel art (kiedyś będzie i o tym...). Jeśli uczeń prawidłowo wypełni kod - ten da mu odpowiedź. Po prawej mamy ściągę - a POD kodem dokładny zapis, które numerki zakolorować, popatrzcie:

I teraz wchodzi nasza inwencja twórcza. Układamy zadanie dla czytelników, np.:
Pokoloruj na czarno tylko te numery, przy których znajdują się imiona kumpli Mikołajka:
1-Mateusz
2-Alcest
3-Euzebiusz
4-Zygmunt
5-Rufus
6-Kleofas
7-Adam
8-Nikodem
9-Bernard

Inny pomysł. Można także wykorzystać pytania typu a-b-c. Np. uczniowie kolorują tylko te numery pytań, gdzie odpowiedź poprawna to "b".

4. Jeszcze możemy się pobawić "trudnością" kodu. To co widać wyżej, to wersja dość trudna (dużo malowania 😀). Można pole do malowania odpowiednio zmniejszyć, a czynimy to w polach NAD wygenerowanymi kodami "WAHLE DEN SCHWIERIGKEITSGRAD" - możemy tam ustawić poziom trudności i wielkość pola do malowania (procentowo). Zawsze zobaczycie Wasz wybór w podglądzie, więc można popróbować. Np. tak:


Co jeszcze można zrobić? Zmienić cyferki na literki. Zmieniamy to także w  "WAHLE DEN SCHWIERIGKEITSGRAD" (pierwsze okienko pod).




5. Gotowe kody pobieramy (pomarańczowe okienka pod kodami) i zapisują się jako obrazki (PGN).

Korzystacie z malowanych qr kodów?

Miłej majówki!

Justyna i Monika






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

To samo inaczej. SYNONIMY. Lekcja także do wysłania (odpowiedzi, prezentacje, karty pracy)