(Ty)Dzień Języka Ojczystego - wyszło? WYSZŁO! podsumowanie i uwagi


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole świętowaliśmy przez cały tydzień! Jak się bawić, to się bawić!

Od 21 do 27 lutego można było brać udział w zadaniach i zabawach, które uczyły poprawnej polszczyzny i promowały polską literaturę. Warto było wziąć udział we wszystkich lub chociaż kilku akcjach – dla najwytrwalszych przewidziano nagrody, które wręczymy już w tym tygodniu.

Działo się wiele i bardzo różnorodnie, zadbałyśmy o to, by każde zadanie dnia było zupełnie inne i sięgało po zupełnie odmienne środki, zarówno te tradycyjne, jak i związane z technologią informacyjną.

Siedem dni – sześć zadań (jedno było „podwójne”, weekendowe):

URATUJMY WOŁACZ!

W poniedziałek 21 lutego ratowaliśmy wołacz, który zdecydowanie zaczyna zanikać: uczniowie łapali na błędach swoich nauczycieli, a za wychwycone błędy otrzymywali punkty. Tego dnia nie były potrzebne żadne specjalne dodatkowe arkusze do pracy, ale uczniowie mogli odebrać tzw. „karty zbiorcze”, na których zbierali punkty przez cały tydzień.

Więcej o tej akcji przeczytasz TU

LITERACKIE DELICJE




Wtorek był dniem pełnym smakowitości. Na stole w bibliotece pojawiły się kulinarne rekwizyty, takie jak puszyste omlety, gotowane jajka, pasztet z kaczki czy dobrze podsuszona kiełbasa. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie rozpoznać, z których książek pochodzą te przysmaki. Zabawy było co niemiara i ledwo nadążałyśmy z wydawaniem kart... Dla ułatwienia przygotowałyśmy także koło ratunkowe, czyli krótki film z okładkami książek wyświetlany w bibliotece.

Więcej o tej akcji przeczytasz TU

POLSKA WIEŻA CZYTELNICZA


Środa szybko pokazała nam, że plany planami, a życie życiem J Chciałyśmy zbudować typowo polską wieżę czytelniczą, ale szybko okazało się, że uczniowie mają potrzebę pokazania kolegom i koleżankom wszystkich ulubionych książek, nie tylko tych napisanych przez polskich autorów. Wykorzystując elementy skechnotingu stworzyłyśmy cegiełki czytelnicze, a nasi podopieczni ruszyli do pracy. Powstały dwie piękne wieże – jedna w głównym budynku szkoły, a druga w filii.

Więcej o tej akcji przeczytasz TU

Gotową wieżę można zobaczyć TU

NIE BĄDŹ W BŁĘDZIE








W czwartek biblioteka zamieniła się w pokój zagadek, i to zagadek ukrytych. W pomieszczeniu ukryłyśmy dziesięć kodów QR, a zadaniem uczestników zabawy było je odszukać, zeskanować (co za radość używać legalnie smartfonów w szkole!) i wskazać poprawne zdania. Czasem trafiało się trudniejsze zadanie i należało uzupełnić brakujące słowo. Było emocjonująco i radośnie. Czytelnicy łączyli się w spontaniczne zespoły i razem odkrywali tajniki języka polskiego, ucząc się od siebie nawzajem.

Więcej o tej akcji przeczytasz TU

LITERACKIE RODZINY



Piątek okazał się bardzo rodzinny. Piękne, kolorowe, wykonane w Canvie karty pracy przeniosły nas w świat ulubionych lektur i wymagały przypomnienia sobie nie tylko ich tytułów, ale i bohaterów oraz ich rodzin. Biblioteka wypełniła się uczniami, a wszyscy pracowali dzielnie (niektórzy zabrali nawet karty do domu i oddali po weekendzie).

JEST WEEKEND, JEST CZYTANIE!

Najlepsze oczywiście zostawiłyśmy na weekend, bo co może być lepszego od czytania? J Chętni czytelnicy dzielili się swoimi wrażeniami z lektur w specjalnie stworzonym formularzu Google, a odzew był naprawdę spory.

Więcej o tych akcjach przeczytasz TU

Zadania zostały dostosowane do wieku uczestników  (klasy 1-4 i 5-8), były także dostępne w wersjach „zdalnych” – dla osób przebywających na izolacji, kwarantannie, czy po prostu wolących pracować w domu. Pojawiały się one rano o 7.30 w Librusie i na szkolnym Facebooku.

Zaangażowanie po stronie uczestników (i organizatorów😁 ) było ogromne, biblioteka pękała w szwach, zatem po prostu WARTO.

Wyszło cudownie! 😍😍😍

Justyna i Monika


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe narzędzia TiK cz. 1 Pokaż to oryginalnie! - GENERATORY NAPISÓW i TEKSTÓW.

Między nami krzyżówkami - krzyżówki powtórkowe "Wpisz nazwisko autora" dla klas 1-3, 4-6 i 7-8!

To samo inaczej. SYNONIMY. Lekcja także do wysłania (odpowiedzi, prezentacje, karty pracy)