馃巿Radosne biblioteczne nagrody馃巿
Mi艂o nam zawiadomi膰, 偶e w czerwcu, i to dos艂ownie dzie艅 po dniu!, otrzyma艂y艣my informacj臋 o nagrodach przyznanych naszej bibliotece:
馃巿"ma艂y Zwyrta艂a 2024" na najciekawszy zrealizowany pomys艂 promuj膮cy czytelnictwo: „Biblioteczne studio filmowe" (Mi臋dzynarodowy Festiwal Literatury Dzieci臋cej w Rabce)
Poni偶ej mo偶na poczyta膰 (i poogl膮da膰 馃榾):
Biblioteczne studio filmowe autorstwa Anna Monika Jab艂uszewskastyle="text-align: left;">馃巿III miejsce w og贸lnopolskim konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najciekawsze wydarzenie z okazji Tygodnia Bibliotek 2024 ("Biblioteka na czasie. Literatura na czasie")
Najwa偶niejszym punktem naszego Tygodnia Bibliotek by艂o wydarzenie: „Biblioteka na czasie. Literatura na czasie”, obejmuj膮ce cykl warsztat贸w, kt贸re 艂膮czy艂y trzy elementy:
- ka偶dy dotyka literatury - r贸偶nego
typu: wierszy, prozy, bestseller贸w.... - bo biblioteka to oczywi艣cie ksi膮偶ki!;
- ka偶dy pr贸buje pokaza膰 w odmienny spos贸b, 偶e do biblioteki wkrad艂y si臋
nowoczesno艣膰 i kreatywno艣膰, a ksi膮偶ka mo偶e wygl膮da膰 inaczej - przyj膮膰 form臋
s艂uchowiska, animacji, papierowej harmonijki czy... czatu sms;
- ka偶dy w jaki艣
spos贸b zwi膮zany jest z czasem - w r贸偶nych znaczeniach.
Warsztaty, kt贸re si臋 u nas odby艂y (po klikni臋ciu w niebieski link, zobaczysz wi臋cej!):
Czas si臋 zatrzyma膰(najlepiej w bibliotece!)
Na co dzie艅 偶yjemy w biegu i p臋dzie, st膮d pomys艂 na warsztaty literacko-relaksacyjne. A kt贸re miejsce jest lepsze na wyciszenie jak nie biblioteka! Zaj臋cia z trzecioklasistami poprowadzi艂a nasza praktykantka Ula Rataj. Wiersz Danuty Wawi艂ow "Szybko" sta艂 si臋 punktem wyj艣cia do rozmowy o tym, dlaczego nie warto 偶y膰 w po艣piechu. Biblioteka na ten moment zmieni艂a swoje oblicze, na pod艂odze pojawi艂y si臋 materace (ku zaskoczeniu wszystkich!), a ca艂o艣ci dope艂ni艂y nastrojowe 艣wiat艂o i relaksacyjna muzyka. Pani Ula odczyta艂a uczniom histori臋 o skrzydlatej wr贸偶ce z ksi膮偶ki Martyny Brody „Jeste艣 kim艣 wyj膮tkowym. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci”. Czas sp臋dzony na warsztatach pozwoli艂 uczniom na wyciszenie, zwolnienie i prawdziwy odpoczynek. Relaksacja by艂 skuteczna, bo jedno z dzieci nawet zasn臋艂o!
Wiersze na czacie (naczasie!)
Te zaj臋cia skierowali艣my do naszych najstarszych czytelnik贸w, czyli 贸smoklasist贸w. Nasi uczniowie, zaopatrzeni w smartfony z zainstalowanym messengerem otrzymali tekst wiersza Jana Brzechwy "Zegarek". Nast臋pnie dobrali si臋 w pary i na czacie messengerowym prowadzili dialog, wykorzystuj膮c tekst wiersza. Ich zadaniem by艂o tak偶e wprowadzenie do rozmowy emotikon贸w, pasuj膮cych do tre艣ci. W ten spos贸b nadali utworowi Brzechwy nowoczesn膮, przyjazn膮 m艂odemu cz艂owiekowi form臋. Mimo 偶e na zaj臋cia wybra艂y艣my wiersz dla dzieci, dobrze si臋 bawili i warsztaty ocenili bardzo pozytywnie.
Ju偶 czas (pos艂ucha膰)
Biblioteka szkolna to nie tylko ksi膮偶ki pisane, ale oczywi艣cie audiobooki. Tydzie艅 Bibliotek by艂 dobr膮 okazj膮, by spr贸bowa膰 swoich si艂 i pokusi膰 si臋 o nagranie s艂uchowiska z dzie膰mi. Wybra艂y艣my jeden rozdzia艂 z kultowego "Miko艂ajka" R. Goscinnego i zaprosi艂y艣my do wsp贸艂pracy pi膮toklasist贸w. Uda艂o si臋, cho膰 trzeba doda膰, 偶e nasz audiobook nie wyszed艂 idealnie. Nagrywanie by艂o do艣膰 utrudnione, dzieci si臋 myli艂y, przekr臋ca艂y nazwiska, a z s膮siednich sal dobiega艂y niepo偶膮dane d藕wi臋ki. Ale tak w艂a艣nie wygl膮da rzeczywisto艣膰 szkolna. Przetar艂y艣my szlaki i niebawem zn贸w spr贸bujemy. Najwa偶niejszy komentarz? "Prosz臋 pani, to najlepsza lekcja ever!". Nasz audiobook dost臋pny jest na YouTube i Spotify.
Czas na poezj臋 (wharmonii)
Jednym z warsztat贸w, kt贸ry zaproponowali艣my uczniom w r贸偶nym wieku (od 10 do 15 lat) by艂y zaj臋cia: Czas na poezj臋 (w harmonii). Czytelnicy otrzymali poci臋ty na wersy tekst wiersza Witolda Zechentera "W bibliotece”. Nast臋pnie ka偶dy wybra艂 sobie jedn膮 linijk臋 i wykona艂 jej ilustracj臋-interpretacj臋. W ten spos贸b powsta艂o 17 kart (bo dodali艣my jeszcze ok艂adk臋), kt贸re z艂o偶yli艣my w kolorowe leporello (rodzaj ksi膮偶ki sk艂adanej w harmonijk臋). Wysz艂o pi臋knie!
Liryka o偶ywiona(ponadczasowa)
Tydzie艅 Bibliotek nie m贸g艂by odby膰 si臋 bez naszej ukochanej animacji poklatkowej. Na zaj臋cia zaprosi艂y艣my sz贸stoklasistki, kt贸re przygotowa艂y rysunkowy film do wiersza Ludwika Jerzego Kerna "Dwa je偶e". G艂os贸w u偶yczy艂y absolwentka oraz dwie starsze czytelniczki.
Tytu艂y na czasie(zamkni臋te w kapsule)
Gdy tylko og艂oszono has艂o tegorocznego Tygodnia Bibliotek, wiedzia艂y艣my, 偶e kapsu艂a czasu jest obowi膮zkowa! Od dawna o tym my艣la艂y艣my, a teraz nadarzy艂a si臋 po prostu 艣wietna okazja. 脫smoklasi艣ci przygotowali miejsce na zakopanie kapsu艂y. Sz贸stoklasi艣ci wykonali j膮 ze starego pude艂ka (recykling!) a tak偶e przepisali na karteczki tytu艂y najwi臋kszych ksi膮偶kowych hit贸w. Wsp贸lnie udali艣my si臋 do przybibliotecznego ogrodu i schowali艣my nasz skarb w ziemi, oznaczaj膮c miejsce donic膮 z kwiatami i stosown膮 tabliczk膮. Tego dnia towarzyszy艂 nam z kamer膮 pan Hubert Sobalak z sucholeskiej telewizji, kt贸ry uwieczni艂 nasze dzia艂ania w pi臋knym materiale filmowym!
Bardzo spodoba艂o nam si臋 tegoroczne has艂o Tygodnia Bibliotek: Biblioteka – miejsce na czasie. Lubimy takie pojemne znaczeniowo s艂owa, bo daj膮 szerokie pole do popisu! My艣l przy艣wiecaj膮ca tegorocznym obchodom pozwoli艂a bowiem postrzega膰 bibliotek臋 zar贸wno jako miejsce, w kt贸rym czas si臋 zatrzyma艂, jak i przestrze艅, gdzie tera藕niejszo艣膰 艂膮czy si臋 z przesz艂o艣ci膮 i przysz艂o艣ci膮 – w kt贸rej wykorzystuje si臋 najnowsze technologie i ci膮gle pod膮偶a za trendami. Biblioteka na czasie to tradycyjna ksi膮偶ka, ale tak偶e audiobooki, gry, interaktywne aplikacje, sztuczna inteligencja, podcasty. To wreszcie miejsce dla wszystkich: dzieciak贸w z edukacji wczesnoszkolnej, m艂odszych nastolatk贸w, starszej m艂odzie偶y, absolwent贸w, pracownik贸w szko艂y, senior贸w… dzieci polskich, ukrai艅skich czy przyby艂ych z innych stron 艣wiata, miejsce, w kt贸rym mo偶e si臋 spotka膰 lokalna spo艂eczno艣膰. Ka偶dy znajdzie tu co艣 dla siebie – i to zar贸wno pasjonuj膮c膮 lektur臋, jak i zaj臋cie, kt贸re w interesuj膮cy spos贸b pozwoli mu popracowa膰 z ksi膮偶k膮. To miejsce dla ka偶dego, w ka偶dym czasie.
Komentarze
Prze艣lij komentarz